Nawet prosta wiązanka zyskuje na urodzie, jeśli zostanie do niej dodanych kilka dekoracyjnych liści. Nic więc dziwnego, że na zapleczu dobrej kwiaciarni znaleźć można także ciętą zieleń dekoracyjną, pędy drzew, kłosy zbóż i trawy. Jakie dodatki należą do najbardziej popularnych?
Liście, które stosują bukieciarze pełnią dwie funkcje: podkreślają urodę użytych kwiatów i stanowią tak zwany wypełniacz. Wśród liści bardzo chętnie wykorzystywanych w kwiaciarniach znajdują się liście kordyliny krzewiastej. Są bardzo miękkie, dają się więc łatwo kształtować. Na świcie uprawianych jest wiele odmian kordyliny krzewiastej, stąd też bukieciarze mają do wyboru nie tylko ciemnozielone, ale także czerwonobrązowe liście.
Kolejną rośliną, której liście chętnie wykorzystywane są w wiązankach i kompozycjach z żywych kwiatów jest funkia. Roślina ta ma wyjątkowo ozdobne liście. W zależności od odmiany mogą być całe ciemnozielone, mogą też mieć liście z jasnokremowymi obwódkami na krawędziach liści.
W kompozycjach sezonowych, głównie tych przygotowywanych na groby z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz bożonarodzeniowych wykorzystywane są pędy jodły i świerku. W stroikach na Boże Narodzenie często bukieciarze wykorzystują również jemiołę, pędy różnych odmian jałowców, mahonii, ostrokrzewu, cisów oraz bardzo dekoracyjne pędy derenia białego (w okresie zimowym przyjmują one ciemnoczerwony kolor).Jako wypełniacz w kompozycjach na Boże Narodzenie sprawdzają się także pędy żarnowca. Do stroików bożonarodzeniowych chętnie dodawane są także włoskie orzechy, różnego rodzaju szyszki, laski cynamonu. W kompozycjach na święta wielkanocne nie może zabraknąć gałązek bazi, bukszpanu, pędów brzozy. Zarówno w kompozycjach na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc sprawdzają się pędy wierzby mandżurskiej.
Floryści chętnie sięgają również po długie, intensywnie zielone liście aspidistrii. Wielu chętnie sięga także po liście gerber i orzecha włoskiego. Niezwykle popularnym dodatkiem do bukietów ślubnych jest gipsówka.
Be the first to reply