Zioła są od wieków wykorzystywane w celach leczniczych. Także dzisiaj są osoby, które w przypadku wielu problemów zdrowotnych chętnie sięgają po zioła. Założenie sklepu zielarskiego może okazać się bardzo dobrym pomysłem na własny biznes. Jak założyć taki sklep?
Formalności
Sklepy zielarskie oficjalnie nazywają się zielarsko-medycznymi. Ich właścicielem może być każdy, ale sprzedawcą w nim może być tylko farmaceuta lub osoba, która ukończyła specjalne kursy. Działalność tych sklepów regulują przepisy zawarte w prawie farmaceutycznym. Przed otwarciem sklepu konieczne jest uzyskanie pozwolenia, które wydaje wojewódzka inspekcja farmaceutyczna.
Jaki lokal na sklep?
Lokal, w którym zamierzamy otworzyć sklep zielarski musi mieć na tyle dużą powierzchnię, aby można w nim było urządzić część magazynową i sprzedażową. Do tego w sklepie (w obu częściach) muszą panować odpowiednie warunki. Zioła mogą być przechowywane w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Do tego należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności. Niezbędne jest zakupienie szeregu szafek (dobrze sprawdzają się szafki z szufladami) zarówno do części sprzedażowej, jak i magazynowej. Zioła nie mogą być bowiem wystawiane na działanie słońca. Niektóre zioła wymagają przechowywania w temperaturze niższej niż 25 stopni. Jeżeli więc takie zioła znajdą się w ofercie sklepu dodatkowo musimy zakupić lodówkę lub szafę chłodniczą.
Co możemy sprzedawać?
Asortyment sklepu zielarskie może obejmować nie tylko zioła, ale także naturalne kosmetyki, suplementy diety, żywność bez dodatku cukru i bezglutenową. W ofercie mogą także znaleźć się owocowe herbatki.
Koszty
Osoby, które zdecydują się na otworzenie sklepu zielarskiego muszą liczyć się ze sporymi kosztami. Wiążą się one z koniecznością zakupienia nie tylko ziół, ale także wyposażenia sklepu. Średni koszt otwarcia sklepu zielarsko-medycznego szacuje się na 30 tysięcy złotych. Koszty, które trzeba ponieść zakładając sklep szybko się zwracają.
Be the first to reply