Pizza – danie ubogich mieszkańców Włoch – zrobiło ogromną, światową karierę. Miejsc, w których nie można go zjeść jest bardzo mało. Dobrą pizzę można zjeść także w wielu polskich restauracjach. Kochamy to danie wszyscy bez względu na to, ile mamy lat.
Neapolitańska, rzymska czy sycylijska?
Każdy z tych regionów ma własną recepturę na pizzę. Neapolitańska jest cienka, ale jej brzegi są dość grube. Najbardziej klasyczna to margherita z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Pizza rzymska ma super cienkie ciasto. Jest z reguły blade i chrupiące. Pizza w rzymskim stylu gości w karcie wielu pizzerii i restauracji w Polsce. Dodatki, które są najbardziej charakterystyczne dla pizzy z okolic Lacjum to szynka parmeńska, sos pomidorowy, mozzarella i świeże zioła: bazylia i oregano. Pizza sycylijska jest najgrubsza; od neapolitańskiej różni się także kształtem: jest prostokątna. Dodatko do pizzy sycylijskiej to: cebula, anchois, czosnek i ser caciocavalloy. Rodowici mieszkańcy Sycylii bardzo często przygotowują pizzę wyłącznie z sosem pomidorowym. Taka wersja pizzy w polskich restauracjach nie przyjęłaby się z dobrym przyjęciem: wolimy bardziej bogate wersje tego dania.
Jaką pizzę jadamy najchętniej?
Mimo że margherita na wierzchu ma tylko 3 składniki jest chętnie przez nas zamawiana w pizzeriach czy restauracjach. W wielu w karcie jest także pizza po marynarsku. Na wierzchu pizzy marinara nie ma owoców morza; składniki są bardzo skromne: pomidory, czosnek, bazylia, oregano i oliwa. Rodzajem pizzy, która szczególnie przypadła nam do gustu jest hawajska. To bardzo delikatna pizza z szynką i ananasami. Bardzo lubimy również pizzę pepperoni i capricciosę. Do często wybieranych dodatków należą pieczarki, papryka, kukurydza. Panowie chętnie zamawiają pizzę z boczkiem; kobiety raczej stawiają na mniej kaloryczne dodatki, często zamawiają pizzę z kurczakiem albo duszonymi warzywami. Pizzę możemy zamówić także w wersji wegetariańskiej. Pojawiają się także pizze na słodko. Na pewno warto też spróbować pizzy calzone.
Be the first to reply