Transformacja drewna w medycynie chińskiej kojarzy się z narodzinami, początkiem, odrodzeniem, wzrostem i rozwojem. To właśnie do tej przemiany powinno się zaliczyć wątrobę i ściśle z nią powiązany woreczek żółciowy. Wiosna to czas kiedy wątroba jest w swoim maksimum, jest to doskonały moment na jej oczyszczenie i odnowę.
Szczyt energii w organie trwa poprzez 72 wiosenne dni. Wątroba to bajecznie ważny narząd odpowiedzialny za gromadzenie soków i energii Chi oraz przekazywanie ich do całego organizmu. Jej stan posiada wpływ między innymi na nasze oczy, wzrok, napięcie mięśniowe, ścięgna , paznokcie u rąk i nóg. Dla lekarza medycyny chińskiej objawy kataru siennego czy także suchości oczu będą nierozerwalnie połączone z dysfunkcją wątroby. Tak samo jak objawy powiązane ze światłowstrętem, podczas którego następuje reakcja podrażnienia narządu wzroku w wyniku funkcjonowania ostrego światła dziennego. Bagatelizujemy ten objaw wkładając ciemne okulary. Przyczyna zaburzenia nie zostaje natomiast usunięta, tkwi ona w osłabionej wątrobie.
Grupa, u której widać częste występowanie tej choroby to sportowcy, którzy spożywają nadmierną ilość środków dopingujących, mających negatywny wpływ na wątrobę, która jest odpowiedzialna za ilość i jakość krwi w naszym organizmie. Przyczyną światłowstrętu, kłopoty ze ścięgnami i ich zapalenia, brak możliwości jeżdżenia samochodem w nocy tzw. „kurza ślepota” spowodowana jest zbyt mała ilością krwi w wątrobie.
Zapalenie spojówek w medycynie chińskiej wiąże się z nadmiarem jang w wątrobie. Stan ten może być spowodowany między innymi przez nadmiar alkoholu, ostrych przypraw, czosnku, oraz złe emocje, takie jak gniew, stres czy także frustracja. Sama eliminacja tych składników i stanów zachowań powinna przynieść poprawę.
Nasze emocje mają ogromny wpływ na nasze ciało i umysł. Ci agresywni, w większości sytuacji pełni gniewu bez większego powodu wykazują duże prawdopodobieństwo ludzi mających kwestie z wątrobą. Mówi się potocznie o osobach z „wątrobowym charakterem”, mających niezrównoważoną wątrobę, a tym samym niezrównoważonych emocjonalnie.
Lekarz medycyny chińskiej obserwuje nawet to w jakie kolory ubieramy się częściej, w sąsiedztwie czego lubimy przebywać, te informacje też składają się na uzupełnienie diagnozy z pulsu, języka i ogólnego wyglądu człowieka. Kolor zielony i niebieskawy to kolory ściśle związane z organami przemiany drewna, jeżeli już więc jest ich w naszym życiu wiele, może to oznaczać nasze kwestie z wątrobą. Zanim objawy zamanifestują się chorobą organu wątroby będą objawiać się przez wymienione wyżej dolegliwości.
Od 15 lutego do 14 maja trwa 72-dniowy czas wątroby, który wiąże się z nadejściem wiosny. Wyedytowaniu powinna ulec nasza dieta, sięgnijmy po większe ilości ziarna pszenicy, jedzmy mniej produktów gotowanych, jak również tych z przemiany metalu m.in. takich jak cebula, imbir czy czosnek. Ich miejsce zastąpmy łagodniejszym szczypiorkiem, kiełkami oraz rzodkiewką.
Be the first to reply