Noszenie aparatu ortodontycznego u wielu to konieczność. Nie ma innego wyjścia, ponieważ wada zgryzu jest na tyle poważna, że konieczna staje się korekcja za sprawą stałego bądź ruchomego aparatu.
Bardzo ważne jest zatem, aby w odpowiedni sposób podejść do leczenia i już na wstępnym etapie uważnie dobrać ortodontę, z którym nawiążemy współprace. Jest to bardzo ważną sprawą wobec czego nie należy jej ani na moment bagatelizować. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że u ok. 20 % wad zgryzu jest wrodzona. Reszta to wady nabyte. Skoro zostały nabyte, to możliwe jest im zaradzenie. Często za nieprawidłowości w uzębieniu odpowiada nawyk ssania kciuka lub gryzienia dolnej wargi. Możliwe staje się tego oduczenie ponieważ prowadzi to do niewłaściwego oddychania.
Niedotlenienie
Wady zgryzu mogą powodować niedotlenienie wobec czego konieczne staje się, aby zdawać sobie sprawę ze wszelkich konsekwencji. Na pewno warto jest wtedy skonsultować się z laryngologiem. Nierzadko dzieci ze skłonnościami do alergii mają wadliwie ustawione, wychylone do przodu górne siekacze. Może to mieć związek z nieprawidłowym oddychaniem przez usta i brakiem wzajemnego kontaktu warg. Ponadto pozytywny wpływ na narząd żucia ma karmienie piersią oraz ograniczenie stosowania smoczka. Warto jest zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie potrzeby, by maluch nosił go cały dzień i w nocy.
Rezygnacja ze smoczka
Po pierwszych urodzinach zaleca się aby z niego zupełnie zrezygnować. Mniej więcej w tym samym okresie warto jest wprowadzić do diety pokarmy, które wymagają się z gryzieniem, a z czasem pokarmy twarde. Każda przedwczesna utrata zębów pozostawia swój ślad w późniejszym zgryzie. Dlatego też istotne jest dbanie o mleczaki oraz pilnowanie, by dziecko nie wybiło sobie ząbka lub nie doznało urazu szczęki. Jeżeli rodzice bądź opiekunowie będą przestrzegać tych profilaktycznych zasad możliwe jest nie tylko zapewnienie swoim pociechom ładnego uśmiechu, ale też można zaoszczędzić dużo na późniejszym leczeniu.
Be the first to reply