Niemal w każdej dziedzinie przemysłu wykorzystywane są różnego rodzaju transportery. Do tych, które wykorzystywane są wyjątkowo często należy transporter rolkowy. Służą one do transportu na bardzo bliskie odległości.
Rodzaje transporterów rolkowych
Wyróżniamy wśród nich:
- transportery grawitacyjne;
- transportery z napędem.
Te pierwsze mają bardzo prostą konstrukcję. Nie potrzebują żadnego napędu, do transportu wykorzystują siłę grawitacji. Znacznie większą popularnością cieszą się przenośniki rolkowe z napędem. Napęd w nich może być przekazywany za pomocą pasa zębatego, okrągłego (polikordowego), płaskiego lub łańcucha. Często stosowanym rozwiązaniem w transporterach rolkowych są elektrorolki.
Budowa transportera rolkowego
Transporter rolkowy składa się z ramy zbudowanej ze stalowych profili nośnych. To w niej zamontowane są taśmy rolkowe. Rolki przeznaczone do transporterów rolkowych wykonuje się z:
- aluminium;
- stali nierdzewnej, czarnej lub ocynkowanej;
- ze stali w otulinie z PCV lub gumy.
Dobór rodzaju rolek zależy od kierunku pracy transportera oraz od rodzaju surowców, które będą nim transportowane. Boczne profile, z których wykonana jest rama transportera rolkowego jest tak skonstruowana, że rolki mogą zostać wymienione bez konieczności demontażu całego transportera.
Jakie materiały można transportować?
Transporter rolkowy może być wykorzystywany do transportu worków, pudeł, skrzyń, palet, paczek. Można nim transportować zarówno bardzo lekkie produkty o wadze nieprzekraczającej kilku kilogramów, jak i znacznie bardziej ciężkie, nawet takie, które ważą kilka ton. Dzięki temu możliwości ich wykorzystania są bardzo duże. Do tego można wybrać rodzaj transportera dostosowany do indywidualnych wymagań i potrzeb.
Przenośniki rolkowe mogą być używane w magazynach, centrach logistycznych, w zakładach produkcyjnych. Powierzchnia ładunków, które będą transportowane przy pomocy tych bardzo popularnych urządzeń transportowych powinna być płaska. Musi się stykać z rolkami transportowymi.
Transportery rolkowe to urządzenia, które odgrywają istotną rolę w transporcie worków, palet, skrzyń i najróżniejszych paczek. Z ich pomocą praca przy transporcie lekkich produktów i wadze do kilku kilogramów jest naprawdę zdecydowanie prostsza.
Be the first to reply