Sprawność umysłu obniża się wraz z wiekiem. Na kondycję i funkcjonowanie całego organizmu, a więc także mózgu bardzo ważna jest zrównoważona dieta. Proces pogarszania się sprawności umysłowej można opóźnić dbając o posiłki bogate w lecytynę, witaminy z grupy B i kwasy omega 3 oraz omega 6. Intelekt wspomogą także pewne rośliny.
Źródła lecytyny, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B
Zawierają ją jajka, olej rzepakowy i soja. Lecytyna jest źródłem choliny – substancji, z której wytwarzana jest acetylocholina. Jest one neuroprzekaźnikiem, którego brak jest przyczyną choroby Alzheimera. Witaminy z grupy B zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Na skutek ich niedoboru mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się. Ich źródłem może być brązowy ryż i kasze. Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 opóźniają proces starzenia się mózgu. Ich źródłem są oleje, siemię lniane, tłuste ryby morskie, orzechy.
Rośliny wspomagające intelekt
Na pamięć i koncentrację korzystnie wpływa między innymi świetlik lekarski. Zaleca się więc picie naparu z tej rośliny. Napar przygotowuje się z łyżeczki suszonego ziela zalanej szklanką wrzątku. Przecedzony napar pijemy 3 razy dziennie po szklance. Kojarzona z zielem uspokajającym, stosowanym przy bezsenności i depresji melisa, zawiera również substancje, które usprawniają pamięć. Zwiększają one także zdolność do twórczego rozwiązywania problemów. Herbatkę z melisy możemy pić codziennie. W zaburzeniach pamięci i trudnościach w koncentracji od bardzo dawna stosowany jest miłorząb japoński. Wyciąg z liści tej rośliny zawiera bilobalid i ginkolidy (terpeny) oraz glikozydy flawonowe. Substancje te poprawiają krążenie mózgowe i hamują obumieranie neuronów. Zdolność koncentracji i zapamiętywania poprawia także wyciąg z korzenia żeń-szenia. Regularnie pity napar ułatwia również przyswajanie informacji. Ukrwienie mózgu poprawia imbir. Dzięki temu korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania. Można dodawać go do herbaty.
Be the first to reply