Każdy szanujący się florysta potrafi ułożyć kompozycję roślinną w przynajmniej kilku podstawowych stylach. Tylko bowiem wówczas kwiaciarnię można uznać za miejsce godne uwagi, w którym klienci mogą liczyć na produkty najwyższej jakości.
Poniżej prezentujemy najważniejsze, a zarazem najbardziej podstawowe style kompozycji roślinnych.
Styl wegetatywny
Rośliny w kompozycji układa się w tym przypadku zgodnie z ich naturalnym rozrastaniem się. Układając kompozycję, trzeba pamiętać, że celem jest zachowanie naturalnej formy roślinnej. Pamiętać trzeba więc o przebiegu pędów, a także wielkości kwiatów. W tym przypadku łączyć w jednej kompozycji można tylko te rośliny, które w naturze spotkać można razem. Jeśli jakaś roślina rośnie pojedynczo, nie wolno łączyć jej w pęczki. Tych rosnących w grupach, nie wykorzystujemy pojedynczo.
Styl dekoracyjny
W tym wypadku liczy się przede wszystkim ciekawe połączenie kolorów, a także różnorodność wykorzystanych roślin. Nie trzeba tu dbać o naturalność ułożenia. Takie kompozycje charakteryzują się najczęściej okrągłym lub kolistym kształtem. Wszystko dlatego,że muszą być wykonane tak, aby można było obejrzeć je z każdej strony. Kształty kwiatów dobierane są na zasadzie kontrastu. I tak kwiaty o formach kolistych łączy się z tymi smukłymi i podłużnymi. Układając kompozycję, trzeba bardzo uważać. W stylu dekoracyjnym można bowiem bardzo łatwo przesadzić.
Styl formalno – linearny
W tym stylu liczy się przede wszystkim wyrazista forma oraz linia. Ogromną rolę pełni naczynie, w którym układana jest kompozycja. Pojemnik oraz umieszczone w nim kwiaty muszą tworzyć kompozycyjną całość, budując jakby jedną spójną linię. Styl formalno – linearny pozwala na tworzenie prawdziwych roślinnych dzieł sztuki. Liczy się tu jednak ogromne wyczucie formy. Bez niego stworzenie idealnego bukietu jest po prostu niemożliwe. Wymienione style to jedynie część tego, co można zaoferować swoim klientom. Im większy zakres usług, tym większe grono tych, którzy będą chcieli z nich skorzystać.
Be the first to reply