Sprzedaż gazu ziemnego w naszym kraju jest ważna, gdyż jest on wykorzystywany na szereg różnych sposobów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że jest to surowiec zaliczany do surowców energetycznych. Gaz ziemny nazywany jest także 'błękitnym paliwem’, możemy spotkać się także z określeniem 'błękitna energia’. Jest wydobywany z głębokich warstw skorupy ziemskiej poprzez odwierty, w ten sposób pozyskuje się chociażby gaz wysokometanowy, gaz propan- butan czy też gaz zaazotowany. Gaz jest w odpowiedni sposób przystosowywany tak, aby mógł być transportowany siecią gazociągów w bezpieczny sposób. Finalnie następuje sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych.
Kto kupuje gaz?
Analizując roczne zużycie tego surowca w Polsce, aż 60% przeznaczane jest dla przemysłu, głównie dla ciepłownictwa oraz elektroenergetyki. Na drugim miejscu są gospodarstwa domowe, które pobierają 28% rocznego zużycia. Trzeci w kolejności jest sektor handlu i usług, który pobiera 10% całkowitego, rocznego zużycia gazu w naszym kraju.
Gaz u Ciebie w domu, a także w Twoim samochodzie
Jeśli Twój dom lub mieszkanie jest podłączone do gazociągu- za pewne i Ty możesz korzystać z błękitnej energii na szereg różnych sposobów. Najbardziej oczywiste jest oczywiście ogrzewanie domu poprzez gaz ziemny. Surowiec ten jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu zaraz obok spalania węgla czy też ogrzewania poprzez urządzenia elektryczne. Gaz bardzo często zasila także urządzenia przeznaczone do podgrzewania wody w domach i mieszkaniach. No i oczywiście- gaz zasila też szereg innych urządzeń, takich jak chociażby kuchenka czy też płyta do gotowania. Warto także zauważyć, że bardzo często także i nasze samochody są zasilane na gaz, gdyż jest on znacznie tańszym paliwem w stosunku do cen benzyny czy też ropy. Jak wobec tego obyć się dzisiaj bez gazu?
W przypadku rozliczeń z gazownią zawsze możemy porównać oferty różnych dostawców gazu i wybrać tego, który zaproponuje nam najkorzystniejsze rozwiązanie.
Be the first to reply