O tym, jak firma będzie się rozwijać zadecyduje jej struktura organizacyjna. W zależności od tego, jak zostanie ona zorganizowana firma będzie mogła albo się rozwijać, albo też będzie funkcjonowała na tyle źle, że zniknie z rynku.
Czy warto robić przegląd organizacyjny firmy?
Warto więc przyjrzeć się strukturze organizacyjnej swojej firmy, aby przekonać się, czy stworzone niegdyś struktury w nowej rzeczywistości gospodarczej (większa konkurencja na rynku) są nadal aktualne, czy może przyszedł czas na zmianę tych struktur. Z pewnością ułatwi to przegląd organizacyjny. Prowadząc firmę, nie można zapomnieć, że zmieniają się warunki jej prowadzenia. Jeżeli jej struktura organizacyjna obowiązuje od kilku, czy kilkunastu lat, to może się okazać, że w nowej rzeczywistości po prostu już się nie sprawdza. Firma przestaje więc być konkurencyjna, zaczyna generować straty, traci kontrahentów, klientów, czasem także pracowników.
Jakie korzyści przynosi przegląd organizacyjny?
Zmiana struktur organizacyjnych firmy może zostać spowodowana wieloma czynnikami. Czasem zmiany te zostaną wymuszone zmianą jej siedziby lub będą związane ze zwiększeniem zatrudnienia. Aby jednak zmiany zakończyły się sukcesem, osoby zarządzające firmą muszą wiedzieć, dlaczego konieczne jest ich wprowadzenie. Muszą też uświadomić sobie, jaki powinien być zakres tych zmian. Tym wszystkim celom służy właśnie wspomniany przegląd organizacyjny. Nie można zapomnieć, że wszelkie zmiany w firmie/przedsiębiorstwie powinny zostać zaakceptowane przez pracowników. Muszą więc oni zostać poinformowani, jakie korzyści zmiany przyniosą nie tylko firmie, ale także im samym. Przed zarządem firmy w chwili zmiany jej struktury organizacyjnej stoi wiele wyzwań. Jednym z największych, którym muszą sprostać jest przede wszystkim cierpliwość i konsekwencja. Ze zmian nie można wycofać się po kilku tygodniach, czy miesiącach. Trzeba też przygotować się na to, że na efekty wprowadzonych zmian trzeba będzie być może długo czekać. Jeśli zarządowi firmy zabraknie konsekwencji i cierpliwości, to wprowadzone zmiany raczej nie przyniosą oczekiwanych skutków.
Be the first to reply