Coraz częściej swój wolny czas spędzamy w restauracjach. Szczególnie chętnie chodzimy do klimatycznych knajpek z włoską. Większość klientów składa w nich zamówienie na pizzę. Równie chętnie wybierane są pizze z karty, jak i komponowane własne.
Rodzaje pizzy, których nie może zabraknąć w karcie
Pizza pochodzi od płaskich chlebków z oliwą, czosnkiem i ziołami, które jadano już w starożytnej Grecji. Chlebki te trafiły również do Włoch. Niezwykłą popularność zdobyły w południowej części Włoch, w Kampanii. Za ojczyznę pizzę uważana jest stolica tego regionu, Neapol. To z południa Włoch pochodzi jedna z najstarszych wersji pizzy, marinara. Pizza ta składa się z bardzo prostych składników: czosnku, pomidorów, oliwy i oregano. Z Neapolu pochodzi chyba najsłynniejsza wersja pizzy, margherita. Przygotowana dla Małgorzaty Sabaudzkiej składa się z pomidorów, mozzarelli i bazylii.
Inne wersje
Pizza z czasem podbiła inne regiony Włoch, a z imigrantami z tego kraju dotarła także do Ameryki. Wariantów pizzy jest więc mnóstwo. Mieszkańcy Sycylii pieką pizzę na grubszym cieście i nadają mu prostokątny kształt. Na wierzchu najczęściej układają filety anchois, cebulę, pomidory, cebulę, zioła i ser caciocavalloy. Popularnością cieszy się pizza z czterema serami. Najczęściej do jej przygotowania używane są: mozzarella, gorgonzola, fontina i stracchino. Bardzo popularna jest także pierwsza na świecie pizza o słodkim smaku. To wymyślona pięćdziesiąt lat temu w Kanadzie pizza hawajska. Na wierzchu pizzy hawajskiej układana jest szynka i ananasy. Wybierając się do restauracji na pizzę możemy wybrać nie tylko taką, która znajduje się w karcie, ale również skomponować własną. Dodatki, które wybieramy najczęściej to szynka, salami, oliwki, papryka. O smaku pizzy decyduje jakość użytych składników. Na cienkim cieście nie powinno się też układać zbyt dużej ilości dodatków. Sos pomidorowy musi mieć odpowiednią gęstość, nie może go być zbyt dużo, bo rozmoczy ciasto. Nie można też zapomnieć o dodaniu świeżych ziół.
Be the first to reply