Trudno sobie wyobrazić kwiaciarnię, w której nie można zamówić bukietu wykonanego z żywych kwiatów. Nie wszystkie kwiaty cięte długo zachowują świeżość. Im szybciej tracą one świeżość, tym większe straty będzie przynosiła kwiaciarnia. Wielu kwiaciarzy stara się więc przedłużyć ich świeżość. Jakie są najbardziej popularne sposoby na przedłużenie świeżości kwiatów, a tym samym na ograniczenie strat?
Większość sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych jest bardzo prostych. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący właściciele kwiaciarni.
Usuwanie liści i podcinanie końcówek łodyg
Po przywiezieniu zakupionych na giełdzie kwiatów należy wypakować je z folii i przyciąć ich łodygi. Łodygi przycina się pod skosem, dzięki temu powierzchnia wchłaniania wody znacznie się zwiększa. Łodygi przycina się bardzo ostrym sekatorem lub nożem. Teraz musimy usunąć wszystkie liście, które znajdują się na dole łodygi. Zapobiegnie to procesowi ich gnicia, kiedy kwiaty zostaną wstawione do wazonów z wodą.
Jak powinna być woda?
Na pewno musi być ona chłodna i świeża. Świeża nie znaczy jednak nalana wprost z kranu. Już kilkanaście godzin przed zakupieniem kwiatów trzeba napełnić wodą wszystkie wazony i odstawić. Woda musi się odstać. Dopiero do odstanej wody można wstawić kwiaty. Wodę w wazonach wymieniamy codziennie. Same wazony starannie myjemy, łodygom kwiatów skracamy łodygi i opłukujemy je pod bieżącą wodą.
Czy kilka gatunków kwiatów można wstawić w jeden wazon?
Nie wszystkie kwiaty dobrze znoszą swoje towarzystwo. W jednym wazonie nie mogą znaleźć się tulipany i narcyzy ze względu na śluz wypływający z łodyg narcyzów.
Czy można przedłużyć trwałość lewkonii i maków?
Świeżość maków przedłuży bardzo prosty zabieg. Po delikatnym podcięciu ich łodyg trzeba je na dwie sekund zanurzyć we wrzącej wodzie. Zabieg ten powstrzyma wypływanie znajdującego się w łodygach mleczka. Jeżeli chcemy sprzedawać lewkonię, to musimy pamiętać, że nie wolno odcinać ich korzeni. Wstawia się je do wazonów z korzeniami.
Be the first to reply