Kochasz kwiaty? Zależy Ci na tym, aby dbać należycie o swoje roślinki? Pamiętaj więc o tym, aby przed włożeniem ich do wazonu przyciąć końcówki.
Najlepiej jest to zrobić pod skosem, aby powierzchnia wchłaniania wody była jak największa. Bardzo ważne jest również usunięcie wszystkich liści, które mogłyby się znaleźć pod wodą, aby nie przyspieszać procesów gnilnych. Nie bez znaczenia pozostaje również oczyszczenie wazonu i jego dokładne opłukanie. Niektórzy w części łodygi znajdującej się pod wodą robią nawet małą dziurkę, a w nią wkładają zapałkę. Miejmy również na uwadze faktu, że związki chemiczne jakie zawarte są w główce zapałki zwykle niszczą wszystkie drobnoustroje odpowiedzialne za procesy gnilne.
Jaka woda służy kwiatom?
Kwiatom zdecydowanie lepiej służy woda chłodna i odstana. Pamiętaj więc o tym, aby wodę wymieniać codziennie i lekko podcinać łodygi. Ponadto kwiaty wraz z wazonem nie mogą stać zbyt długo w miejscach nasłonecznionych, ciepłych i w przeciągach. Zatem jeszcze przed ułożeniem ich do wazonu należy usunąć wszystkie dolne liście. Wiedz, że kwiaty nie lubią ciepła. Dobrym sposobem odświeżania ich jest wrzucenie do wody kawałeczków rozdrobnionego lodu. Groszek pachnący, astry, irysy, narcyzy, petunie, lwie paszcze lubią z kolei słodką wodę. Możliwe staje się również dodanie do wazonu trochę cukru lub miodu. Natomiast dodatek soli może znacząco przedłużyć żywot np. róż.
Przypalanie łodyg
Szczególnie jeśli wcześniej zanurzymy końce łodyg we wrzątku na około dwie minuty lub przypalimy. Gdy róże powoli zaczynają więdnąć spróbuj wbić igłę w łodygę poziomo poniżej kwiatka. Podobne wskazówki pozwolą Ci przedłużyć ich żywotność i sprawią, że róże się szybko odrodzą. Natomiast zakwaszanie wody znacząco ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Można zatem dodać kilka kryształków kwasku cytrynowego lub pół aspiryny. Podobnie zadziała miedziana moneta lub mosiężna blaszka jaką można zamontować na dnie wazonu. Dlatego też kwiaty w metalowych naczyniach zwykle trzymają się nieco dłużej.
Be the first to reply