Włoska pizza cieszy się międzynarodową sławą. Każdy włoski region szczyci się własnym przepisem na pizzę. Na całym świecie znana jest pochodząca z Neapolu pizza Margherita. Należy ona do rodzajów, które w polskich restauracjach są zamawiane wyjątkowo często.
Zanim zjemy pizzę
Do przygotowania ciasta na pizzę pizzaiolo używa: mąki, wody, oliwy i drożdży. Aby ciasto miało lepszy smak, wsypuje do niego także szczyptę soli. Ciasto na pizzę potrzebuje kilku godzin na wyrośnięcie. Wyrośnięte powinno być formowane w okrągły placek tylko palcami. W wielu restauracjach pizzaiolo formuje ciasto na oczach gości. Na uformowanym, posmarowanym gęstym sosem pomidorowym układane są dodatki. Po ułożeniu dodatków pizza może już zostać włożona do pieca. We włoskich pizzeriach są to piece opalane drewnem. W Polsce jest wiele restauracji, które również dysponują takimi piecami, są też i takie, w których pizzę piecze się w piecach elektrycznych lub gazowych. Temperatura pieczenia jest bardzo wysoka, dlatego smakiem pizzy klienci mogą cieszyć się maksymalnie po upływie 10 minut od włożenia jej do pieca.
Składniki używane na wierzch pizzy
Dodatki, które mogą znaleźć się na wierzchu pizzy są niezwykle różnorodne. W niektórych regionach Włoch pizzę przygotowuje się na przykład z karczochami albo ziemniakami, w innych są to owoce morza. Włosi preferują trzyskładnikowe pizze, Polacy wolą bardziej bogate warianty tego dania. Bardzo dużą popularnością wśród gości polskich restauracji cieszy się pizza z szynką, pieczarkami i mozzarellą, czyli capricciosa. Popularnością dorównuje jej pizza hawajska z kawałkami ananasa i szynką. Bakłażan, kapary, karczochy, cukinia, cebula i papryka to składniki pizzy romana. Jest to pizza przygotowywana w okolicach Rzymu.
Wybierając się do Włoch w każdym regionie możemy spróbować innej pizzy. To nie tylko kwestia dodatków, ale także grubości ciasta. Podobnie jest w polskich restauracjach: możemy w nich zamówić pizzę na cienkim lub grubym cieście z dowolnie wybranymi dodatkami.
Be the first to reply