Pizza jest daniem bardzo popularnym na całym świecie. Międzynarodową sławę danie to zdobyło dzięki pizzy Margherita. To trzyskładnikowa pizza składająca się z pomidorów, mozzarelli i bazylii. Danie powstało w Neapolu w roku 1889 dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Dziś Neapol uważany jest za stolicę pizzy.
O pizzy neapolitańskiej
Pizza neapolitańska to jeden z rodzajów pizzy, który jest popularny w wielu polskich restauracjach. Powstaje ona na bardziej puszystym i grubszym cieście, jej środek powinien być wilgotny. Pizzę neapolitańską trudno jest jeść tylko palcami, dlatego w dobrych restauracjach i pizzeriach podaje się do niej sztućce. Pizza neapolitańska występuje w 3 wariantach. Najbardziej klasyczna to wspomniana już margherita. Oryginalna pizza margherita może zawierać tylko pochodzącą z Kampanii i produkowaną z mleka bawolic mozzarellę oraz pomidory San Marzano. Do przygotowania ciasta koniecznie też trzeba użyć mąki typ 00. To mąka, która zawiera bardzo dużą ilość glutenu, dlatego wyrośnięte i upieczone ciasto jest elastyczne i chrupkie.
Inne rodzaje pizzy
W polskich restauracjach bardzo często goście zamawiają pizzę w stylu rzymskim. Wyróżnia ją cienki, twardy i bardzo chrupki spód. Po wyjęciu z pieca jest od razu krojona przez pizzaioli. Pizzę rzymską można jeść palcami. Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że pizza ma okrągły kształt. Okazuje się jednak, że na Sycylii można zjeść pizzę prostokątną. Spód sycylijskiej pizzy jest też grubszy niż rzymskiej i neapolitańskiej. Pizza sycylijska zawiera również bardzo małą ilość składników. Sycylijscy pizzaioli układają na cieście anchois, czosnek, cebulę i ser caciocavalloy. Innym wariantem pizzy, który można zjeść nie tylko we Włoszech, ale także dobrych polskich restauracjach jest calzone. To pieróg przygotowany z ciasta na pizzę i napełniony farszem używanym do tradycyjnej pizzy.
Trzy składniki na pizzy to w Polsce rzadkość. Wolimy, gdy na wierzchu drożdżowego placka znajduje się ich znacznie więcej.
Be the first to reply