Każde ubezpieczenie jest umową pomiędzy osobą ubezpieczającą i ubezpieczycielem. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że polega ona na tym, że ubezpieczający opłaca odpowiednią składkę, w zamian za którą ubezpieczyciel zobowiązuje mu się wypłacić odszkodowanie za powstałe szkody w okresie trwania ubezpieczenia. Najczęściej ubezpieczamy siebie i nasze pojazdy. Każda umowa ubezpieczeniowa jest jednak inna, a podstawowe warunki w niej zawarte zazwyczaj ukryte są w tajemniczym OWU, czyli w ogólnych warunkach umowy. Co to jest i jak to wpływa na nasze ubezpieczenie? Sprawdźmy.
Istota OWU
Ogólne warunki ubezpieczenia doprecyzowują zakres ubezpieczenia, czyli są tak naprawdę wszystkimi szczegółowymi warunkami umowy, jaką zawierają między sobą ubezpieczający i ubezpieczyciel. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasze ubezpieczenie samochodu to tak naprawdę bardzo skomplikowana kwestia. Jak bowiem wyliczyć, ile dokładnie należy się ubezpieczonemu albo stwierdzić, czy za daną sytuację ubezpieczyciel może realnie odpowiadać? Nie może być przecież tak, że ubezpieczyciel odpowiada za wszystko, bo wtedy ubezpieczający świadomie uszkodzi swój pojazd, by tylko uzyskać odszkodowanie. Co więcej, osoba z całkowicie zniesionym ryzykiem będzie jeździła niepoprawnie i będzie stanowiła zagrożenie dla siebie i dla innych. Bo czemu nie, skoro za wszystko płaci ktoś inny?
Szczegóły OWU
Przepisy OWU są zawsze bardzo szczegółowe, ponieważ za zadanie mają objąć wszystkie potencjalne sytuacje. Najczęściej warto mieć na uwadze takie kwestie, jak na przykład to, że ubezpieczenie samochodu może nie obejmować sytuacji powstałych w wyniku działania kierowcy będącego pod wpływem alkoholu. Istnieją także inne wyłączenia, na przykład zniszczenia powstałe w wyniku działania siły wyższej bądź zamieszek i działań wojennych. Bardzo istotne jest to, że każdy ubezpieczyciel ma bardzo szerokie pole manewru w kwestii układania OWU. OWU jednego ubezpieczyciela na pewno nie będą się pokrywały z OWU drugiego.
Odwiedź stronę mtu24.pl
Be the first to reply