O twórczości Giotto di Bondone

Giotto di Bondone urodził się około 1266 roku przypuszczalnie w położonej pod Florencją miejscowości Colle di Vespignano.  Zmarł we Florencji w 1337 roku. Był włoskim malarzem i architektem, jednym z najważniejszych przedstawicieli trecenta.

Biografia di Bondone’a w pigułce

Giotto, a właściwie Angiolo di Bondone przypuszczalnie pochodził z chłopskiej rodziny. Dzieciństwo spędził jako pastuch. Czas, który spędzała pasąc krowy uprzyjemniał sobie malując obrazki. Podobno pewnego dnia przy tej czynności zastał go florencki mistrz malarstwa Cimabue. Zabrał on Angiolo do swojej pracowni, aby nauczył się w niej zawodu.

 

W historii sztuki malarstwo Giotto miało znaczenie wybitne, zarówno z uwagi na ogromne walory artystyczne, jak i z uwagi na to, iż zerwał on z wpływami malarstwa grecko-bizantyjskiego. Zawdzięczamy mu stworzenie łacińsko-włoskiej tradycji malarskiej. Giotto zrezygnował z ukazywania bizantyjskiego przepychu, złotego tła i dekoracyjności. W ich miejsce na swoich obrazach prezentował naturę. Przeciwstawił sztywnemu modelowaniu ciała przez swoich poprzedników modelunek miękki, który był bardziej zgodny z anatomią człowieka. Dotyczyło to przede wszystkim malowaniu postaci Jezusa Chrystusa. Taki jest między innymi namalowany około 1293 – 1300 „Krucyfiks”.

 

Najciekawsze prace

Giotto najpełniej wypowiedział się w dużych cyklach fresków. Z czasów jego pobytu w Rzymie zachowało się niestety bardzo mało prac. Jedną z nich jest mozaika w starej Bazylice Świętego Piotra. Freski (cztery cykle) zachowały się także we Florencji, Padwie i Asyżu. W Asyżu – mieście świętego Franciszka – w kościele pod jego wezwaniem artysta przedstawił sceny z życia świętego. Giotto był ogromnie zafascynowany zarówno życie, jak i działalnością Franciszka. Postacie z fresku mają bardzo indywidualny charakter. Artysta wyraził go w postawie i psychicznych reakcjach. We freskach „Historie życia Chrystusa” (zostały namalowane około roku 1304 w Padwie) oraz z namalowanej w latach 1318 – 1328 we Florencji „Legendzie świętego Franciszka” najpełniej wyraża się mistrzostwo artysty w charakterystyce postaci.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz