Floryści, którzy oferują wykonywanie kompozycji kwiatowych na bardzo wysokim poziomie muszą znać przede wszystkim style podstawowe.
Bez ich znajomości trudno liczyć na dużą liczbę zadowolonych klientów, trudno także proponować nowoczesne i gustowne kompozycje. Jakie style uważane są za najbardziej podstawowe? Znajomość, których jest niezbędna każdemu floryście?
Styl dekoracyjny
Tutaj najważniejszą rolę odgrywa bogactwo zastosowanych roślin i ciekawe połączenie kwiatów w różnych kolorach. Mniejszą wagę przywiązuje się do naturalnego układania kwiatów. Zdecydowanie najczęściej układane kompozycje mają kolisty lub okrągły kształt. Takie kształty są konieczne ponieważ kompozycje w stylu dekoracyjnym oglądane z każdej strony. Kontrastowo dobiera się kształt kwiatów. Na przykład kwiaty o kształtach podłużnych i smukłych łączy się z kwiatami, które mają formę kolistą. Układanie kompozycji w stylu dekoracyjnym wymaga dużego skupienia, bardzo łatwo bowiem o przesadę.
Styl wegetatywny
Układając kompozycję w stylu wegetatywnym, należy kierować się przede wszystkim naturą. Końcowy efekt, który się osiągnie powinien bardzo mocno odzwierciedlać formy przyjmowane przez rośliny w naturalnym środowisku. Trzeba więc dobierać kwiaty pod względem wielkości, nie można zapomnieć o tym, jak przebiegają ich pędy. Tworząc kompozycję z kilku gatunków kwiatów, dopuszczalne jest łączenie w niej tylko tych kwiatów, które występują razem. Jeśli dana roślina w naturalnym środowisku rośnie pojedynczo, to błędem będzie łączenie jej w pęczki. Z kolei te, które rosną w skupiskach nie mogą w kompozycji wystąpić pojedynczo.
Styl formalno-linearny
Zachowanie linii i wyrazistej formy jest podstawą tego stylu. Baczną uwagę należy zwrócić na naczynia,w których kompozycje będą układane. Wraz z kwiatami powinny one utworzyć jedną całość. Cała kompozycja powinna być bardzo spójna. Posługując się zasadami tworzenia kompozycji formalno-linearnych można tworzyć prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki. Wymaga to jednak ogromnego wyczucia.
Be the first to reply