Przypadłością, która występuje stosunkowo często jest grzybica paznokci. Do zakażenia może dojść bardzo łatwo; stąd jest to schorzenie występujące dość często. Grzybica paznokci najczęściej pojawia się na paznokciach stóp. Terapia jest długa i trudna. Nie można jednak przypadłości tej zlekceważyć, gdyż z paznokci na stopach może przenieść się na paznokcie dłoni.
Leki miejscowe
Leki miejscowe stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci stóp i rąk tylko w przypadku, gdy choroba nie jest mocno zaawansowana. Terapia tymi lekami nie zawsze okazuje się skuteczna. Bardzo często leki miejscowe zapisywane są jako dodatkową formę terapii lekami doustnymi. Zaletą tych preparatów jest to, że działają one bezpośrednio w miejscu ataku czynników chorobotwórczych; stosowane zewnętrznie nie obciążają wątroby. W terapii grzybicy paznokci stosuje się:
- bifonazol połączony z 40-procentowym roztworem mocznika;
- cyklopiroks;
- amorolfinę.
Leki miejscowe na grzybicę paznokci dostępne są w postaci bezbarwnego lakieru. W zależności od tego, jaki to jest preparat chore paznokcie smaruje się każdego dnia lub tylko raz w tygodniu. Leki miejscowe stosuje się długo. Oprócz miejscowych leków, które może przepisać dermatolog są również i takie dostępne bez recepty. Warto jednak przed ich zastosowaniem poradzić się lekarza.
Leki doustne
Stosowane są u osób z mocną zaawansowaną postacią grzybicy. Są najbardziej skuteczne. Te, które dzisiaj lekarze mogą przepisać wywołują mniej skutków ubocznych; terapia tymi nowymi lekami trwa około 3 miesięcy, a więc krócej niż lekami starszej generacji. Dermatolodzy w leczeniu grzybicy paznokci mają do wyboru:
- To lek stosowany w terapii pulsowej. Polega ona na tym, że lek przyjmuje się przez 7 dni, później robi się trwającą 21dni przerwę i znów łyka się tabletki. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży;
- Lek przyjmuje się raz w tygodniu. Leczenie prowadzone jest do czasu aż odrośnie nowy, zdrowy paznokieć. Leczenie może potrwać nawet 12 miesięcy;
Leki te dostępne są tylko na receptę.
Be the first to reply