Na brak klientów na pewno nie będzie narzekała kwiaciarnia, której personel potrafi wykonać kompozycję w kilku najbardziej podstawowych stylach.
Jakie kompozycje powinien znać każdy szanujący się florysta?
Styl dekoracyjny
W tym stylu trzeba nauczyć się wykorzystywać różnorodne rośliny. W tym przypadku ważne jest także ciekawe łączenie kwiatów w różnych kolorach. Nie ważne jest naturalne ułożenie roślin. Kompozycje powinny być jednak ułożone koliście lub na okrągło. Kompozycja w stylu dekoracyjnym powinna być tak ułożona, aby wyglądała tak samo z każdej strony. Kompozycje tworzy się z kwiatów o kontrastujących kształtach płatków. Kwiaty o podłużnym i smukłym kształcie łączy się z kwiatami kulistymi. Układając bukiet w stylu dekoracyjnym trzeba mieć dobry smak, bardzo łatwo można ułożyć przesadną kompozycję.
Styl wegetatywny
W tym przypadku kierujemy się podstawową zasadą: rośliny trzeba ułożyć tak, jak rozrastają się w naturze. Nie można przy tym zapomnieć, że efekt końcowy powinien przypominać naturalną formację roślinną. W tym przypadku ważne jest więc pamiętanie o tym, jak przebiegają pędy, o tym, jaka jest wielkość kwiatów. Układając kompozycję w stylu wegetatywnym łączy się ze sobą jedynie te rośliny, które w naturalnym środowisku rosną w swoim sąsiedztwie. Rośliny, które w naturze rosną w grupach nie mogą być wykorzystane do pojedynczych bukietów, a z tych rosnących pojedynczo nie tworzy się pęczków.
Styl formalno-linearny
W tym stylu należy pamiętać o zachowaniu linii i wyrazistej formy. Dużą rolę przy tworzeniu kompozycji w stylu formalno-linearnym zależy od naczynia, w którym kompozycja będzie układana. Kwiaty umieszczone w naczyniu powinny razem z nim utworzyć spójną całość kompozycyjną tworząc spójną, jedną linię. Stosując styl formalno-linearny można stworzyć z roślin prawdziwe dzieła sztuki. Florysta musi jednak mieć bardzo duże wyczucie formy. Stworzenie idealnej kompozycji bez wyczucia formy będzie nie możliwe do wykonania.
Wymienione style to tylko niewielka część stylów, w których można tworzyć kwiatowe kompozycje.
Be the first to reply