Aby móc zwiększyć zawartość fluoru w szkliwie zalecany jest zabieg fluoryzacji, który polega na nałożeniu na zęby lakieru fluorowego za pomocą specjalnych pędzelków.
Okazuje się, że podobna usługa znajduje się w większości gabinetów stomatologicznych. Zanim jednak wybierzemy konkretny z nich konieczne staje się dokładne przeanalizowanie możliwości rynku. Na pewno nie warto jest podejmować decyzji pod wpływem chwili – konieczne staje się dokładne z nimi zapoznanie. Jest to bardzo ważną kwestią, o której ani na moment nie należy zapominać.
Ile fluor utrzymuje się na zębach?
W przeciwieństwie do past czy płynów do płukania zawierających fluor to ten nakładany jest jeszcze podczas zabiegu przez co może utrzymywać się na zębach od kilku do kilkunastu godzin. W dużej mierze dzieje się tak ponieważ fluor zasycha na zębach przez co może na nich pozostać znacznie dłużej. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do ok. 40%. Ponadto jeszcze przed samym lakierowaniem zęby należy dokładnie oczyścić, tak ażeby fluor mógł do nich jak najdokładniej przylgnąć i wniknąć w głąb szkliwa. Zalecane jest również skorzystanie z zabiegu skalingu, który polega na usunięcie kamienia nazębnego oraz piaskowania, który usuwa osad. Należy pamiętać o tym, że fluoryzacja może być też stosowana zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. W zasadzie wiek pacjenta nie ma tutaj większego znaczenia, a zadaniem stomatologa jest dobranie odpowiedniego lakieru fluorowego.
Kolor fluoru
Dla dorosłych jest on bezbarwny, a dla dzieci żółty i bezpieczny w przypadku połknięcia. Pamiętajmy również o tym, że fluoryzacja zalecana jest zwykle co około pół roku w przypadku dorosłych i co 3 miesiące u dzieci. Tymczasem jakie są wskazania do fluoryzacji zębów? Przede wszystkim chodzi o zapobieganie próchnicy – u dzieci i dorosłych zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, uzupełnień protetycznych i koron. Znaczenie ma również reminalizacja czyli wzmocnienie szkliwa nadwrażliwość zębów
Be the first to reply