Ciągle wielu Pacjentów zastanawia nad tym jakie licówki powinni wybrać. Tymczasem w gabinetach stomatologicznych zakłada się na zęby kilka rodzajów licówek. Wśród tych najpopularniejszych zaliczają się: licówki akrylowe, które tylko tymczasowo zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej.
Warto jest również zdawać sobie sprawę z faktu, że składnikami masy akrylowej jest zwykle akryl, który utwardzalny jest poprzez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący z kolei utwardzalny światłem. Licówki akrylowe są znacznie mniej trwałe, grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Należy również dodać, że są mało estetyczne, a co za tym idzie – znacznie tańsze. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że licówki kompozytowe stworzone są przede wszystkim z kilku materiałów o różnych właściwościach.
Materiały, z których wykonane są licówki
Jeden z materiałów ma właściwości wiążące, który jest w stanie zagwarantować znacznie lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu. Z kolei zaś dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest przede wszystkim jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda mniej sztucznie. W dodatku tworzywo, z jakiego zostaje wykonana bardzo często przebarwia się. Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że licówki ceramiczne możliwe są do uzyskania poprzez optycznie naturalny wygląd zęba. Najważniejszymi składnikami licówek ceramicznych jest: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu oraz wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu.
Licówki ceramiczne
Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że licówki ceramiczne są znacznie trwalsze aniżeli kompozytowe i o wiele droższe. licówki porcelanowe. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość, ponieważ podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko to jest możliwe dzięki masie porcelanowej, na którą z kolei składa się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone.
Be the first to reply