Kursy językowe cieszą się największą popularnością spośród wszystkich szkoleń oferowanych w Polsce: sięga po nie aż 7 na 10 osób. Nic w tym dziwnego – w końcu posługiwanie się językiem obcym jest niemal podstawą ubiegania się o większość stanowisk zawodowych, a znajomość dwóch lub więcej języków otwiera drogę do lepszej pracy. Które z nich cieszą się obecnie największą popularnością?
Jak wynika z rankingu stworzonego na podstawie danych sprzedażowych ESKK, na pierwszym miejscu niezmiennie króluje angielski, którego uczy się aż 42% kursantów. Znacznie mniej – ok. 18,5% osób – wybiera niemiecki. Zaskakująca jest natomiast trzecia pozycja listy, którą zajmuje norweski z wynikiem 6,5%. Jak tłumaczą eksperci, rosnąca popularność języków skandynawskich ma swoje źródło w otwarciu północnych rynków pracy: Norwegia stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla polskich emigrantów zarobkowych. Właśnie z tego względu chętniej uczymy się norweskiego czy szwedzkiego niż chociażby rosyjskiego, który jeszcze kilka lat temu cieszył się większą popularnością. Obecnie zajmuje dopiero przedostatnią pozycję rankingu z wynikiem 2% (choć warto jednocześnie zwrócić uwagę, że większym zainteresowaniem cieszy się rosyjski biznesowy). Wyprzedzają go: wciąż popularny włoski (6,2%) i hiszpański (6,1%), francuski (6%), a także holenderski i szwedzki (ok. 3%). Ostatnią lokatę zajmuje duński, którego uczy się ok. 1,5% osób.
Popularność języków obcych w Polsce – dane z 2011 r.
Co ciekawe, popularność określonych języków obcych zależy w dużej mierze od lokalizacji. Angielski cieszy się co prawda takim samym uznaniem w całym kraju, ale już norweski wybierany jest najczęściej przez mieszkańców województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego (uczy się go tutaj ok. 10% wszystkich kursantów). Z kolei w Lubuskiem największą popularnością cieszy się niemiecki, który wybiera ok. 20% osób. Właśnie mieszkańcy tych trzech regionów najchętniej sięgają po kursy językowe – wynika to prawdopodobnie z lokalizacji przygranicznej i większego zainteresowania pracą w sąsiednim kraju. Najgorzej sytuacja wygląda natomiast na Podlasiu, w województwie podkarpackim i świętokrzyskim. W Wielkopolsce, Łódzkiem i na Śląsku prym wiedzie język angielski – stąd popularność takich ośrodków, jak Szkoła Językowa Ruda Śląska.
Wyniki podobnych rankingów nie stanowią jedynie wartości statystycznej – określenie popularności danego języka może nam pomóc w wyborze konkretnego kursu. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium: o ile znajomość angielskiego jest w dzisiejszych czasach podstawą, o tyle wybór innego języka powinien być podyktowany naszymi potrzebami zawodowymi i możliwością znalezienia satysfakcjonującej posady w określonym regionie.
Be the first to reply