Ważysz zbyt dużo. Czujesz się z tym nie najlepiej. Cały czas słyszysz ostrzeżenia przed skutkami otyłości. Może nadszedł czas na podjęcie decyzji o zrzuceniu niepotrzebnych kilogramów? Przeczytaj, co sądzą o tym fachowcy.
Odwiedź lekarza: o wskazówki poprosiliśmy dr hab. n. med. Lucynę Ostrowską, lekarza chorób wewnętrznych, specjalistę dietetyki.
Czy redukcję wagi ciała można zacząć w dowolnym momencie, czy również powinny być spełnione określone warunki?
Decyzja o rozpoczęciu leczenia otyłości wymaga tzw. gotowości do leczenia choroby przewlekłej, która nierzadko trwa do końca życia. Wymaga samodyscypliny, silnej motywacji i dążenia do osiągnięcia celu, który wytycza się wspólnie z lekarzem. Nie w każdej sytuacji jest to tylko zmniejszenie masy ciała, ale w dużej liczbie przypadków również poprawa parametrów metabolicznych krwi czy stabilizacja i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. O ile, chorując na otyłość, myślimy tylko o chwilowym odchudzaniu, zapewne czeka nas porażka i kolejny efekt jo-jo.
Rychła redukcja masy ciała we własnym zakresie ma możliwość również zaszkodzić, doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń rytmu serca, odwodnienia, niedokrwistości, wypadania włosów itp. Z tego powodu odpowiednie rozpoczęcie leczenia otyłości powinien nastąpić po rozmowie i badaniu lekarskim, które ustali stan naszego zdrowia albo choroby i stanie się podstawą do opracowania prywatnej diety i – co bardzo ważne – dobrania dozwolonego w przypadku danej osoby rodzaju i wymiaru aktywności fizycznej.
Co decyduje o skuteczności odchudzania?
Nie przepadam za wyrazem „odchudzanie”, bo wszystkim kojarzy się z tak zwanym zaciśnięciem pasa, stosowaniem krótko jakiejś cudownej, restrykcyjnej diety i zwiększeniem dawki ruchu (cokolwiek by to nie znaczyło), a potem jakoś to będzie. Niemniej jednak nie będzie dobrze, bo po takich wyrzeczeniach zaczynamy wracać do starych nawyków żywieniowych i powoli przybieramy na wadze, co kończy się efektem jo-jo. Leczenie otyłości jest procesem powolnym i długotrwałym, żeby żegnane przeze mnie kilogramy nie powracały, powinniśmy redukować masę ciała o ok. 1,0 kg tygodniowo u ludzi młodszych (przed 35. rokiem życia) i o około pół kilograma na tydzień u ludzi starszych. Wymaga to stosowania diety redukcyjnej z deficytem 500-1000 kcal/dziennie.
Moim zdaniem, jeśli chcemy osiągnąć długotrwały efekt w leczeniu otyłości, należy odżywiać się bardzo regularnie, pięć razy dziennie, z przerwami miedzy posiłkami ok. trzy-godzinnymi (rozłożenie posiłków przykładowo. 7 śniadanie, potem 10-11 drugie śniadanie, obiad 13-14, podwieczorek 16, kolacja 18-19), bez podjadania między posiłkami. W redukcji masy ciała niezbędna jest woda, dlatego trzeba wypijać dziennie ok. dwa do dwóch i pół litra mineralnej (najlepiej niegazowanej). Sukces w terapii otyłości gwarantuje niewątpliwie nieustanna praca nad modyfikacją zachowań żywieniowych (u niektórych ludzi wymaga to pomocy psychoterapeuty). Równocześnie trzeba zwiększyć aktywność ruchową.
Be the first to reply