Niewielkie, przytulne kawiarnie to coraz częściej spotykane lokale gastronomiczne w naszych miastach. Jak można założyć własną kawiarnię? Jakie formalności czekają osoby, które chciałyby prowadzić taki lokal?
Rejestracja firmy
To pierwszy krok, od którego należy rozpocząć przygotowania do założenia własnej kawiarni. Wniosek CEIDG1 można wypełnić we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Można też przesłać go drogą elektroniczną. W tym drugim przypadku nie obędzie się bez osobistej wizyty w urzędzie w celu weryfikacji danych zawartych we wniosku. Osoby, które rejestrują jednoosobową działalność gospodarczą muszą we wniosku wpisać numery kodów PKD. W przypadku kawiarni kod PKD to 56.10.A.
Inne formalności
Prowadząc kawiarnię, nie musimy zakładać konta firmowego. Dopiero, kiedy dochody z kawiarni przekroczą kwotę stu pięćdziesięciu tysięcy euro będziemy musieli takie konto założyć. Jeżeli w kawiarni planujemy zatrudnić pracowników ten fakt musimy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Powinniśmy również zgłosić swoich pracowników do ubezpieczenia. Służy do tego formularz ZUA. Na prowadzenie kawiarni w wybranym przez nas lokalu musi wydać zgodę Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Aby zgoda ta została wydana, musimy zebrać dokumentację składającą się między innymi z planów architektonicznych lokalu.
Sprzedaż alkoholu
Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż w kawiarni wina lub innych rodzajów alkoholu musimy uzyskać zezwolenie. Wydawaniem zezwoleń na sprzedaż alkoholu zajmuje się prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Za wydanie zezwolenia pobierane są opłaty. W przypadku sprzedaży trunków, które zawierają od 4,5 do 18 procent alkoholu koszt zezwolenia wynosi 525 złotych.
Lokalizacja
Z pewnością wybór lokalizacji przełoży się na liczbę klientów. Kawiarnię warto więc założyć w pobliżu biurowców, centrum handlowego, w centrum miasta. Wartą rozważenia lokalizacją jest także miasteczko akademickie.
Założenie własnej kawiarni może być świetnym pomysłem na własny biznes i źródłem satysfakcjonujących dochodów.
Be the first to reply