Prócz obowiązkowych istnieją też ubezpieczenia samochodowe dobrowolne, które mają na celu ochronę naszego samochodu, kiedy to my jesteśmy sprawcą wypadku. Uzyskanie odszkodowania jest tu stosunkowo proste. Należy pamiętać tylko o kilku formalnościach.
Przede wszystkim co oczywiste musimy zgłosić wypadek lub stłuczkę w której ucierpiało nasze auto. Można to zrobić telefonicznie, przez Internet lub pisemnie. Pamiętaj żeby uczynić to przed upływem terminu, który jest określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli się spóźnisz to firma ubezpieczeniowa będzie ci robić problemy z wypłatą odszkodowania.
Zgłaszanie szkody
Im szybciej zgłosimy zaistniałą szkodę tym szybciej zacznie się jej likwidacja i nasz samochód zostanie naprawiony. W przypadku tego typu ubezpieczeń rozróżnia się dwa rodzaje szkód, a mianowicie całkowitą i częściową. Jeśli nasz samochód został w wyniku wypadku zniszczony w ponad siedemdziesięciu procentach jego wartości mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. W takim wypadku otrzymamy sumę równą wartości auta w dniu zdarzenia pomniejszoną o pozostałą wartość pojazdu. Kwota zostanie wpłacona na nasze konto a my sami musimy zadecydować czy chcemy oddać samochód do kasacji czy będziemy próbowali na własną rękę je naprawiać. W przypadku szkody częściowej do wyboru mamy rozliczenie bezgotówkowe i gotówkowe. Jeśli wybierzemy te drugie to rzeczoznawca wyceni nam koszty remontu pojazdu i po prostu przekażę kwotę ustaloną przez ubezpieczyciela. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego oddajemy samochód do warsztatu a firma ubezpieczeniowa z nim rozlicza wszelkie koszty naprawy.
O tym, który wariant jest bardziej dla nas korzystny musimy zadecydować sami
W przypadku kiedy możemy naprawić samochód tanio warto wziąć gotówkę. Jeśli jednak nie chcemy się zajmować się remontem i zależy nam tylko na jak najszybszym powrocie samochodu na jezdnie to zdecydujmy się na wariant bezgotówkowy. Wypłata odszkodowanie niestety trwa i ubezpieczyciel ma trzydzieści dni na wypłatę pieniędzy lub poinformowanie nas o odmowie odszkodowania. Jeśli okoliczności wypadku są skomplikowane i trudne do jednoznacznego ustalenia czas ten może się wydłużyć nawet do dziewięćdziesięciu dni.
Więcej na http://www.mtu24.pl/
Be the first to reply