Rodzice zastanawiali się kiedy i jak wprowadzać dzieci w świat sztuki, aby wyjścia do muzeum, kina czy teatru były dla całej rodziny przyjemnością i aby dzieci dobrze je wspominały. Nieważny jest wiek, w którym pójdziemy z dzieckiem na przykład do teatru. Ważny jest temperament. Czasami dwuletni maluch będzie się tam świetnie bawił, a sześcioletni nudził. Wszystko uzależnione jest od dziecka. Trzeba je obserwować, patrzeć, czym się interesują, rozmawiać z nimi i ich słuchać. Rodzice często wracają wspomnieniami do własnego dzieciństwa i przypominają sobie, jak wspierali ich rodzice w rozwijaniu zainteresowań i pasji.
Zainteresowanie rodzica, chwalenie niewielkich sukcesów dziecka, rozmowa z maluchem o jego pasjach, utrzymywanie dobrych emocji, czyli traktowanie pasji jako dobrej zabawy – te zachowania w bardzo wielu sytuacjach wymieniali rodzice jako te, które bardzo pomagają dziecku. Ale są również i takie, które mogą zaszkodzić. Krytykowanie dziecka i nie zważanie na jego uczucia wpływa na negatywne emocje, które mogą pozostać w pamięci na długie lata. To również sposób, w jaki myślimy o sobie, a też odczuwamy siebie. Kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. Na poczucie wartości, czy pewność siebie składa się kilka elementów. Na sporą większość z nich, my rodzice, mamy wpływ. Nawet jeśli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. I Często dziwi nas dlaczego nasze dziecko jest nieśmiałe , nie znosi porażek, nie jest ciekawe nowych wyzwań.
Najpopularniejszą formą rozwoju naszych pociech są warsztaty edukacyjne. Jest wiele propozycji spędzania wolnego czasu jak i rozwijania się artystycznie , poszerzanie wiedzy i rozumienia sztuki. A i co ważne, też kształtowanie już od najmłodszych lat określonego gustu, postawy estetycznej u dzieci, którym warto wskazywać jak najlepsze wzorce, chroniąc je tym samym przed bylejakością i jednowymiarowością obecnej kultury. To również sposób na to, by dziecko trafiło do tego, co może je najbardziej zainteresować, co stanie się jego pasją na długie lata.
Be the first to reply