Herbata, obok kawy, to ulubiony gorący napój Polaków. Wypijamy ogromne ilości tego aromatycznego napoju. Kupno dobrej jakości czarnej, zielonej czy białej herbaty nie jest już dzisiaj problemem. Mimo że tak chętnie ją pijemy, to sztuka zaparzania herbaty wielu osobom jest obca. Większość z nas zalewa po prostu odmierzoną ilość suszonych listków herbaty wrzącą wodą i gotowe. Zapominamy, że każdy rodzaj herbaty wymaga innego sposobu parzenia. Wrzącą – koniecznie miękką – wodą zaparzamy wyłącznie czarną herbatę.
Znajdująca się na powierzchni naparu piana świadczy o tym, że dobrze zaparzyliśmy herbatę. Herbatą zieloną parzymy chłodniejszą wodą. Jej temperatura nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza. Po zagotowaniu wody powinniśmy więc odczekać około trzy minuty i dopiero zalać listki. W podobny sposób, jak czarną herbatę parzymy czerwoną. Białą zalewamy wodą o temperaturze nie wyższej niż 80 stopni Celsjusza.
Herbatę możemy parzyć bezpośrednio w filiżance lub szklance, możemy też parzyć ją w dzbanku
Parzenie herbaty w filiżance ułatwiają filtry do herbaty (przykład na tej stronie). Najczęściej wybierane są filtry papierowe. Są łatwo dostępne, a przy tym tanie. Producenci papierowych filtrów do herbaty produkują je w czterech rozmiarach. Są one oznaczone cyframi od 1 do 5. Filtr z numerem 1 jest najmniejszy, ten oznaczony 5 jest największy. Dzięki temu możemy wybrać filtr, który idealnie będzie pasował do rozmiaru filiżanki, szklanki czy kubeczka. Filtry większe można wykorzystać nie tylko do przygotowania naparu herbaty w filiżance, świetnie nadają się one także do parzenia herbaty w czajniku. Dzięki filtrom możemy cieszyć się aromatycznym naparem bez fusów. Filtry do herbaty produkowane są ze specjalnej bibuły. Nie ma w niej składników, które niekorzystnie wpłyną na smak i aromat gotowego napoju. Są zdecydowanie bardziej wygodne niż cieszące się dużą popularnością sitka do parzenia herbaty. Sprawdzają się nie tylko w domu, ale także w biurze i podróży. Lekkie, pakowane w pudełko tekturowe nie zajmą wiele miejsca.
Parzenie herbaty to prawdziwa sztuka
Na szczęście można się jej nauczyć. Przedstawione powyżej wskazówki pozwolą na przygotowanie pysznego naparu, który uwolni pełnię smaku i aromatu. Nigdy nie można zapominać, że każda herbata parzona jest nieco inaczej. Nie należy zalewać wodą o tej samej temperaturze herbaty czarnej i zielonej. To jeden z podstawowych błędów popełnianych przez Polaków. Wystarczy jednak stosować się do naszych porad, aby uchodzić za osobę, która naprawdę umie parzyć herbatę.
Be the first to reply