Itanium powoduje wojnę między HP i Oracle

Deklaracje o zaniechaniu rozwoju oprogramowania Oracle dla procesorów Intel Itanium spotkały się z natychmiastową reakcją przedstawicieli kierownictwa HP, które posiada dziewięćdziesiąt procent rynku serwerów opartych o ten procesor.

Zdaniem wielu obserwatorów będzie to początek zaciętej rywalizacji rynkowej między firmami, które jeszcze kilka lat temu blisko ze sobą współpracowały. W zgodzie z wczorajszymi zapowiedziami Oracle nie będzie dalej rozwijał oprogramowania pod względem platformy Intel Itanium. Końcową, wspierającą ją wersją bazy danych Oracle będzie środowisko oznaczone symbolem 11gR2. Identycznie jest w wypadku oprogramowania biznesowego.

Zaniepokojeni kluczowi kontrahenci
Na platformę Itanium nie zostanie na przykład. wydana kolejna – zapowiadana na 2012 rok – wersja systemu Oracle PeopleSoft. Identycznie będzie w wypadku pakietu Oracle e-Business Suite oraz oprogramowania linii POEdwards, Seriebel i Hypyperion. Architektury Itatrnium nie będzie wykorzystywać także platforma Oracle Fusion Applications. Decyzja o zaprzestaniu rozwoju oprogramowania dla procesorów Intel Itanium posiada być związany m.in. ze zmianami zachodzącymi na rynku rozwiązań serwerowych. Władze Oracle nie ukrywają także, że zamierzają inwestować przede wszystkim w rozwój oprogramowania pod względem architektury SWORC – przejętej poprzez Oracle wraz z Sun Microsystems – i x86.

Zdaniem specjalistów, zamiar zaniechania rozwoju oprogramowania Oracle dla platformy Intel Itanium może boleśnie odbić się na wynikach HP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na większości serwerów HP opartych na architekturze Itanium, funkcjonują systemy Oracle. Firma ta jest bowiem największym producentem serwerów wykorzystujących układy architektury Itanium. Z szacunków spółki analitycznej IDC wynika, że w 2010 roku koncern HP kontrolował ok. 90% światowego rynku serwerów bazujących na architekturze Itanium. Pozostałe 10% należało do firm Bull i SGI.

Niespodziewana decyzja władz amerykańskiego koncernu – całkiem możliwe, że spowodowana awersją Marka Hurda, wiceprezesa Oracle do dawnego pracodawcy – stawia w trudnej sytuacji także nabywców Oracle korzystających z oprogramowania amerykańskiego koncernu działającego na serwerach HP w krytycznych dla osobistej działalności systemach. Eksperci nie wykluczają, że władze koncernu Oracle zdecydują się wprowadzić m.in. specjalne okoliczności migracji z systemów serwerowych bazujących na platformie Itanium na systemy unixowe przejętego Sun Microsystems. Ten posiada obecnie ok. 6% rynku platform unixowych, a dominującą pozycję posiadają HP i IBM (po ok. 40% rynku). Migracja krytycznych systemów na inną platformę to jednakże dla większości przedsiębiorstw bardzo bolesny zagadnienie. Tym większe ich zaniepokojenie, także wśród nabywców obu firm w Polsce.

Coraz ostrzejsza rywalizacja
Według ludzi reprezentujących HP, chęć zaprzestania rozwoju oprogramowania pod względem systemów serwerowych bazujących na układach Intel Itanium to przejaw zaostrzającej się konkurencji ze strony spółki Oracle w segmencie rozwiązań serwerowych. „Oracle – starając się wesprzeć słabnącą marketing serwerów Suna – przejawia zachowania szkodliwe dla nabywców. Ataki władz Oracle na konkurencję mogą u wielu przedsiębiorstw i organizacji publicznych generować liczone w setkach milionów dolarów koszty utraconej produktywności” – przekonuje Frank Donatello, wiceprezes HP odpowiedzialny za segment rozwiązań serwerowych, pamięci masowych i systemów.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz