W ostatnim czasie bardzo można zauważyć wzrost zainteresowania ekogroszkiem, czyli szeroko rozumianą ekologiczną odmianą paliwa opałowego.
Ekogroszek jest wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, aczkolwiek odznacza się on znacznie mniejszą ilością siarki oraz niewielką ilością popiołu, który powstaje w wyniku palenia – w efekcie jest to węgiel ekologiczny, bezpieczniejszy dla środowiska.
Alternatywa dla tradycyjnego węgla
Ekogroszek z całą pewnością stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych materiałów opałowych, przede wszystkim dla węgla kamiennego, brunatnego oraz gazu. Wymienione wcześniej surowce opałowe zapewniają pożądane ciepło, nie mniej jednak zasoby tych materiałów bardzo szybko ulegają zużyciu.
Kolejną kwestia jest negatywny wpływ węgla kamiennego i brunatnego na środowisko – kwestia ta dotyczy przede wszystkim szkodliwych pozostałości po spalaniu, czyli szeroko rozumianego smogu, który – choć często niewidoczny – stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, ponadto destrukcyjnie wpływa na środowisko.
Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych paliw grzewczych jest ekogroszek, czyli ekologiczny węgiel. Potwierdzeniem faktu, że ekogroszek to opał bezpieczny dla środowiska, jest certyfikat ekologiczny (zobacz).
Zalety ekogroszku
Najważniejszą zaletą ekogroszku jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych materiałów opałowych ilość sadzy i emitowanych do środowiska substancji smolistych.
Ekogroszek jest produkowany z węgla kamiennego, aczkolwiek jest to wyłącznie węgiel o bardzo małej wilgotności i śladowej wręcz zawartości substancji niepalnych, czego efektem jest niewielka ilość wydzielanej siarki oraz popiołu.
Warto dodać, że jest to także paliwo ekonomiczne – ilość ekogroszku, który jest niezbędny do ogrzania całego domu, jest znacznie mniejsza niż węgla kamiennego czy też brunatnego.
Należy jednak pamiętać, że ekologiczny węgiel wymaga odpowiedniego pieca, wyposażonego w podajnik tłokowy lub ślimakowy. Godny podkreślenia jest fakt, że są to piece praktycznie bezobsługowe – nie ma konieczności całodziennej obsługi pieca i częstego usuwania popiołu, wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zawartość ekogroszku w podajniku i cieszyć się ciepłem w całym domu.
Be the first to reply