Myśląc o dofinansowaniu na rozwój firmy czy pozyskaniu dotacji zwykle rozważamy programy, które pozwalają na poprawę wydajności pracy lub jej efektywności, szkolenia i efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz inne tego typu rozwiązania i projekty, które mają wesprzeć działania w ramach przedsiębiorstw już istniejących.
Warto jednak pamiętać, ze wsparcie jakim jest dofinansowanie dla firm możliwe jest także na pierwszym etapie nowej organizacji czyli na założenie działalności.
Na co się zdecydować
W zależności od tego czym dysponujemy i kim jesteśmy, czyli jakie de facto spełniamy warunki mamy kilka możliwości finansowania nowopowstającej firmy. Możemy ubiegać się o bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę na start jeśli jesteśmy absolwentami (także szkół zawodowych) czy też studentami ostatniego roku. W ramach tej pożyczki można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 75 tysięcy. Inną formą jest jednorazowa dotacja na założenie działalności dedykowana dla osób bezrobotnych. Dotację tą uzyskuje się z Funduszu Pracy i ma ona na celu aktywizacje osób bezrobotnych. Jest to dotacja bezzwrotna. Nie należy popełniać błędu rejestracji działalności przed wystąpieniem o to dofinansowanie. Aby je uzyskać należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.
Na co możemy liczyć
W ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020 możemy ubiegać się o dotacje dla firm na rozpoczęcie działalności. Fundusze te są dedykowane przede wszystkim dla osób poniżej 30 roku życia (a także starszych w trudnej sytuacji). W tym obszarze poza środkami finansowymi można liczyć także na fundusze przeznaczone na rozwój. W ich ramach można skorzystać na przykład z doradztwa zawodowego czy szkoleń oraz odbyć przydatne staże czy praktyki. Poniżej 30 roku życia jeśli nie uczysz się i nie pracujesz możesz ubiegać się o dofinansowanie na założenie formy do 20 tysięcy oraz szkolenia i wsparcie na początku działalności. Inne fundusze dedykowane są dla osób starszych, na przykład szczególnie nakierowane na aktywizacje pracowników powyżej 50 roku życia, osoby z niepełnosprawnością czy długotrwale bezrobotne.
Poznaj szczegóły
Be the first to reply