Coraz więcej osób w naszym kraju nie toleruje laktozy albo nie lubi krowiego mleka. Przybywa także osób, których organizm nie toleruje białka mlecznego, czyli kazeiny. Alternatywą są mleka zrobione z nasion lub orzechów.
Kokosowe
Ściera się na nie i wyciska miąższ kokosa. Ma kremową konsystencję i biały kolor, pachnie i smakuje kokosem. Jest bogate w mangan, miedź, magnez, żelazo i selen. Zawiera także 20 procent nasyconych kwasów tłuszczowych, ale działają one inaczej niż te, które zawarte są w tłuszczach zwierzęcych. Po mleko kokosowe mogą sięgać osoby, które mają podwyższony poziom trójglicerydów. Wskazane jest także przy wrzodach, reumatyzmie i chorobach autoimmunologicznych. Jego wady to: wysoka kaloryczność, brak błonnika, niewielka ilość białka.
Konopne
Robi się je z nasion konopi zmieszanych z wodą. Ma kremową barwę i orzechowo-słonecznikowy smak i zapach. Nie zawiera glutenu. Jest za to duża ilość kwasów omega-3 oraz żelaza. Polecane jest przy zaburzeniach lipidowych, jest doskonałe na serce. Jego wadą jest mała ilość białka i duża ilość kalorii. Przed użyciem trzeba je wstrząsnąć, bo się rozwarstwia.
Ryżowe
Aby zrobić to mleko gotuje się ryż mieszając go z wodą. Jest pozbawione nasyconych kwasów tłuszczowych. Ma niewielką kaloryczność. Jest najmniej alergizujące, sprawdza się więc dla osób, które są nadwrażliwe albo uczulone na soję, nabiał, orzechy. Jest polecane przy zaburzeniach gospodarki lipidowej: dla osób z hipertriglicerydemią lub z hipercholesterolemią. Nie zaleca się używania go przez osoby z cukrzycą bo ma wysoki indeks glikemiczny.
Migdałowe
Przed zmieleniem migdałów na mleko moczy się je w wodzie. Warto go wybrać, gdyż jest bogate w wapń. Zawiera także witaminę E i B12. Ma bardzo niewielką kaloryczność, jest więc wskazane dla osób, które dbają o smukłą sylwetkę. Obniża poziom cholesterolu, redukuje uszkodzenia oksydacyjne w organizmie. Polecane jest dla osób z cukrzycą lub chorobami układu sercowo-krążeniowymi. Wadą mleka migdałowego jest niewielka zawartość białka.
Be the first to reply