Dieta bez glutenu jest od pewnego czasu bardzo modna. Osoby, które miały problemy z jego trawieniem i zrezygnowały z produktów go zawierających pozbyły się dolegliwości.
Czym jest gluten?
To kombinacja dwóch białek roślinnych, które znajdują się w tak zwanych zbożach chlebowych: pszenicy, życie, jęczmieniu i orkiszu. Niewielką ilość glutenu zawiera również owies. Dzięki obecności glutenu wyroby piekarnicze są sprężyste i mają lepszy smak. Najmniejszych ilości glutenu nie tolerują osoby chore na celiakię. Są także ludzie (jest ich coraz więcej), które cierpią na nadwrażliwość na gluten. W ich przypadku dolegliwości mają charakter przejściowy, po okresowym zastosowaniu diety bezglutenowej mijają.
Produkty, które nie zawierają glutenu
Wielu z nich używamy w swoich kuchniach od dawna na stałe. Jest to przede wszystkim kasza gryczana i jaglana oraz ryż. Glutenu nie zawiera także soja i kukurydza. Są również inne jeszcze, mniej popularne ziarna nie zawierające tego składnika. Jest to między innymi quinoa (komosa ryżowa) oraz amarantus.
Mąki, którymi można zastąpić pszenną
Osoby, które zdecydowały się na stosowanie diety bezglutenowej nie muszą rezygnować z pieczywa i słodkich wypieków. W sklepach jest duży wybór mąk, które nie zawierają glutenu. Niektóre z nich nadają się do wypieku ciast i pieczywa. Do wyrobu chleba i zrobienia pierogów nadaje się mąka gryczana, sojowa i z cieciorki. Z mąki kukurydzianej i z tapioki zrobimy ciasta ucierane i naleśniki; można nimi zagęścić również sos lub zupę. Smaczne ciasteczka możemy upiec z wiórków kokosowych, mielonych orzechów albo migdałów. Kaszę jaglaną oraz quinoa możemy dodać do farszu do pierogów i zapiekanek. Kasze te to także świetny dodatek do drugich dań. Prażone ziarna amarantusa sprawdzą się jako panierka do kotletów. Mąkę z amarantusa można też dodawać do ciast.
Nie zawierające glutenu kasze i mąki są bardzo zdrowe. Zawierają witaminy z grupy B, są bogate w sole mineralne i błonnik. Śmiało można nimi zastąpić te, które zawierają gluten.
Be the first to reply