Co lepiej wybrać kredyt samochodowy czy leasing?

Kredyty samochodowe to przydatne narzędzia finansowe gdy nie stać nas na zakup wymarzonego auta. Jeśli prowadzimy firmę zwykle decydujemy się w sytuacji gdy nie stać nas na zakup auta na leasing. Leasing nieco się różni od kredytu samochodowego ponieważ jest rodzajem dzierżawy, najmu. Oczywiście koszt wykupu po okresie leasingowania jest tak niski bądź symboliczny, że jeśli zechcemy by po zapłacie ostatniej raty leasingowej samochód przeszedł na naszą własność (leasingobiorcy) nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Raty leasingowe oczywiście są tak skonfigurowane, że koszt spłaty samochodu przewyższa jego wartość tak jak przy oprocentowaniu kredytu. Mimo że uważa się leasing za bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kredyty samochodowe sprawa wcale nie jest taka prosta i nie da się odpowiedzieć na pytanie co będzie dla nas korzystniejsze czyli tańsze bez porównania konkretnych ofert.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/

Spłata zobowiązania

Zaletą kredytu samochodowego jest fakt, że po jego spłacie kredytobiorca staje się właścicielem zakupionego pojazdu w sposób automatyczny. Możemy zaciągnąć kredyt na dowolną kwotę, niekoniecznie całą wartość samochodu jakim jesteśmy zainteresowani oraz możemy dzięki kredytowi sfinansować zakup samochodu z każdego dowolnego (oczywiście legalnego) źródła. W przypadku leasingu ustalone są minimalne kwoty dlatego nie kupimy tak na przykład wystarczającego na nasze potrzeby starego niedrogiego auta jak możliwe jest to w przypadku kredytu samochodowego. Leasing z kolei wymusza poruszanie się wyłącznie w obrębie samochodów, których zakup możliwy jest z fakturą Vat.

Raty leasingowe

Kupując samochód w kredycie możemy także sprzedać go przed zakończeniem spłacania rat i kontynuować ich rozliczanie po sprzedaży samochodu co nie jest w ogóle możliwe w przypadku leasingu. Kredyt możemy także spłacać swobodnie, spłacić go także wcześniej. W przypadku leasingu raty leasingowe są sztywne i z góry ustalone. Ponadto maksymalny okres leasingu wynosi pięć lat, a kredyt można zaciągnąć na okres dłuższy (chociaż w przypadku zakupu samochodu mało osób korzysta z takiej możliwości).

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz