Istnieją różne rodzaje skóry i każdą z nich trzeba pielęgnować w inny sposób, ażeby zminimalizować problemy i podkreślić zalety każdej. Jedną z najbardziej problemowych – i to z różnych powodów – skórą jest cera naczynkowa. Nieodpowiednia pielęgnacja, jak również zła dieta i oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych wyraźnie pogarszają jej stan, zatem dobrze jest wiedzieć czym się charakteryzuje, jak o nią dbać, czego się wystrzegać, na co zwracać uwagę i co można, a czego nie można używać, gdy się ją posiada.
Cera naczynkowa – charakterystyka
Cera naczynkowa jest dosyć łatwa do rozpoznania. Skłonności do zaczerwienienia, pajączki, plamki na skórze, niespodziewanie pojawiający się rumień na policzkach czy dekolcie, nadmierna reakcja na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy słońce – to spore, a w dodatku jeszcze nie wszystkie problemy, z jakimi muszą zmagać się osoby posiadające cerę naczynkową. W Polsce wiele osób ma podobny problem – cera sama w sobie nie jest przy tym wcale inna, a wręcz jest zdrowa. Po prostu w przeciwieństwie do innych ludzi, u osób z takim typem cery naczynka znajdują się o wiele płycej pod powierzchnią niż u innych. Skutkiem tego ich reakcje odbijają się na skórze – będąc widoczne czasem nawet pod grubą warstwą podkładu.
Cera naczynkowa – pielęgnacja twarzy
Pielęgnacja twarzy u osób z cerą naczynkową nie jest łatwa, ale wystarczy nieco uwagi, żeby zlikwidować, albo przynajmniej zminimalizować problem. Przede wszystkim trzeba unikać słońca – nie opalać się przesadnie, nie chodzić na solarium, unikać gorącego powietrza, kąpieli, solarium, ale również gorących napojów, ostrych przypraw, wilgoci i mrozu.
Jeśli zaś chodzi o kosmetyki, istnieją te przeznaczone specjalnie dla cery naczynkowej. Kosmetyki do twarzy chronią ją w tym przypadku przed promieniowaniem UV, koją i nawilżają. Posiadają również składniki, które wspomagają kruche naczynka, czyniąc je bardziej odpornymi. Kosmetyki te powinny zawierać między innymi witaminę C czy witaminę K, ale też na przykład kasztanowiec, nagietek, rumianek czy miłorząb japoński.
Przeczytaj też:
Be the first to reply