Artur Grottger: polski malarz i rysownik

Artur Grottger jest jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w polskim malarstwie. Artysta urodził się w 1837 roku w Ottyniowicach (wieś na terenie Ukrainy), zmarł w 1867 roku we francuskiej miejscowości Amélie-les-Bains-Palalda.

Droga twórcza

Malarstwa i rysunku Artur Grottger uczył się w latach 1848 – 1852 u Jana Maszkowskiego i Juliusza Kossaka. W latach 1852 – 1854 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1855 wyjechał do Wiednia. Przez trzy lata studiował w miejscowej akademii. W 1864 roku przez krótki czas przebywał w Wenecji. Wiedeń Artur Grottger opuściła w 1865 roku. Przez pewien czas inspirowała go twórczości Juliusza Kossaka, Aleksandra Orłowskiego i Januarego Suchodolskiego. Tematem obrazów z tego okresu są więc konie, polowania, zaprzęgi, sceny batalistyczne. W późniejszym okresie Grottger malował kompozycje historyczne. Z tego okresu jego twórczości pochodzi między innymi namalowany w 1860 roku obraz „Ucieczka Henryka Walezego”. Artysta malował także portrety. Jest autorem podobizn między innymi hrabianki Thum i hrabiego Aleksandra Pappenheima. Zajmował się również malarstwem rodzajowym.

 

Najważniejsze dzieła Grottgera

Artur Grottger był bardzo zdolnym karykaturzystą. Jako ilustrator pracował dla wiedeńskich czasopism. Tworzył między innymi dla „Mussestunden”i „Illustrierte Zeitung”. Od 1858 zaczął tworzyć pierwsze cykle kartonów. Takie prace, jak „Szkoła szlachcica” i „Wczoraj, dziś, jutro” powstały pod wpływem prac niemieckich rysowników, które Artur Grottger zobaczył w 1858 roku.

Najważniejsze dzieła Artur Grottger stworzył po 1858 roku. Były to cykle rysunków, które malarz wykonał na kartonach białą i czarną kredką. Patriotyczne manifestacje ludności Warszawy krwawo stłumione przez wojsko stały się inspiracją dla namalowania cykli „Warszawa I” i „Warszawa II”. Najbardziej dojrzałe artystycznie są cykle „Polonia” i „Lituania”. Powstały one w latach 1864 -1866 jako reakcja na powstanie styczniowe. Również w malarstwie olejnym znalazła się tematyka powstańcza. Jednym z takich dzieł jest „Przejście przez granicę”.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz